Saç Ekimi Teknikleri

sac-ekim-teknikleri

Günümüzde en sık FUT (Follicular unite transplantation), FUE (Follicular unite extraction) teknikleri ile saç ekimi yapılmaktadır. Bazı hastalarda her iki teknik bir arada kullanılabilir. FUT tekniğinde ense üzerindeki sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde iğ şeklinde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkat edilerek çıkartılır. Daha sonra bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılır. Derinin alındığı saha cerrahi dikiş ile onarılır. Bu bölgede saçlar ile kapatılabilecek ince çizgi şeklinde bir iz oluşur. FUE yöntemi FUT yönteminden daha sonra geliştirilen ve günümüzde daha çok tercih edilen, saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha konforlu bir yöntemdir. Bu yöntem ile saçların alındığı sahada iz kalmaz, kulak üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olur. Ayrıca birkaç seans FUT yöntemi yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanamayacak hastalara da FUE yöntemi ile saç ekimi yapılabilir. FUE tekniğinin FUT tekniğine göre bir diğer avantajı ise tek seansta çok daha fazla saç kökünün elde edilebilmesidir.

Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir. Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük kanallar açılır. Bu işlem sırasında alanda mevcut olan saç köklerine zarar verilmez ve bölgedeki saç yoğunluğuna dikkat edilerek delikler açılır. Saç greftlerinin 1,2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılır. Daha fazla saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezonundaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır.

A + PLUS FUE

Prp Destekli Saç Ekimi

Bir saç ekimi sürecinde saç kökleri bulundukları yerden alınıp ekim bölgesine yerleştirilirken oluşan cilt hasarlanmasının daha erken iyileşmesi daha kaliteli görünüme kavuşması için büyüme faktörleri kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bir saç kökünün yeni yerine tutunabilmesi için o bölgede kan dolaşımının çok iyi olması dokuların birbirine tutunmasını sağlayan bağ doku elemanlarının oluşması gerekmektedir.

Son yıllarda prp (büyüme faktörü) ile yapılan saç ekimlerinde yara iyileşme süresini bir haftadan 3-4 güne indirdiği, oluşabilecek iz kalma riskini azalttığı, ön saç çizgisinde ilk günlerde gözlenen pembe kırmızı rengin daha çabuk doğal hale gelmesini sağladığını görebilmekteyiz.

Operasyondan sonraki ilk iki ay içerisinde dökülen ve tekrar çıkmaya başlayan saçlar doğal süreci 8 ila 12. aylar arasında tamamlarken prp destekli yapılan ekimlerde bu süreç ciddi şekilde azalır.

Soğuk Zincir

Donör sahadan alınan saç kökleri ekim aşamasına kadar geçen sürede 2-6 derecede özel besleyici solüsyonlar (organ nakillerinde kullanılan solüsyonlar) içerisinde canlılıklarını korurken aynı zamanda beslenirler.

Saç ekiminden sonra olası komplikasyonlar ve yan etkileri nelerdir?

Saç Ekimi genellikle diğer operasyonlara göre hafife alınsa da cerrahi bir işlemdir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi saç ekiminin de risk olasılığı sıfır olmayıp, az da olsa risk olasılığı vardır.

Risk olasılığını en aza indirmek için tecrübeli hekimler ve tedavi merkezleri tercih edilmelidir. Operasyon öncesi ve sonrasında verilen bütün talimatlara uyulmalıdır. Aksi takdirde beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Saç ekiminden sonra ortaya çıkan bazı yan etkiler veya istenmeyen durumlar şunlardır:

Saç köklerinin alındığı alanda his kaybının oluşması: FUT tekniğinde yapılan saç ekiminin bir yan etkisidir. Verici bölgeden alınan saçlı deri parçasının derinden alınması ve sinirlerin kesilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Saç köklerinin alındığı bölgedeki yara izi oluşumu: FUT yönteminde karşılaşılan bir yan etkidir. Verici bölgeden saçlı deri parçası alındıktan sonra buraya dikiş atılır. Ancak burada çizgi şeklinde yara izi kalmaktadır.

Çim adam ve parke taşı görünümleri: Saç ekimi için açılan kanal kalınlığının gireft kalınlığından daha az olması ekim sonrası görüntünün doğallığını bozar ve çim adam görünümü oluşur. Ekilen greftin üst bölümünün, açılan kanalların yeterli derinlikte olmaması nedeniyle cilt yüzeyinin dışında kalması durumunda ise deri yüzeyinde kabarcıklar (parke taşı) şeklinde çıkıntılar oluşur.

Dermoid kist: saç köklerinin olması gerekenden daha derine nakledilmesi sonucu operasyon sonrasında sivilceden daha büyük ve kalıcı kistler oluşabilir

Kanama: En çok görülen yan etkilerdendir. Bunun olmaması için operasyon öncesinde, kanda pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar alınmamalıdır.

Enfeksiyon oluşumları: Bistüri ile kesme işleminin yapıldığı FUT tekniği ile yapılan saç ekimlerinde enfeksiyon riski daha fazladır. Enfeksiyon riskine karşı genellikle koruyucu antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

Saç ekimi sırasında çevredeki diğer saç köklerinin zedelenmesi: Bu zedelenmeler saç dökülmesi ile sonuçlanır.