Saç Ekim Süreci

sac-ekim-surec-headSaç ekimi  kimisine göre basit kimisine göre de zorlu bir işlemdir. Ama tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamak için bu işlemden geçmek gerekir. Saç ekim işlemini detaylandıracak olursak üç aşama olarak açıklayabiliriz. Bir işlem öncesidir. İşlem öncesi oldukça önemlidir.Yapılmaması ve yapılması gereken bazı şeyler vardır. Yapılması gerekenlerden biri işlem öncesinden önceki yakın günlerde alkol ve kan sulandırıcı ilaç alımı kesilmelidir. Bu özellikle sürekli olarak alkol veya ilaç alanları yakından etkiliyor. Çünkü alkol ilaç türü şeyle vücudun çalışmasını etkileyen faktörlerdir. Dolayısı ile bir operasyon aşamasında kötü sonuçlar meydana getirebilir. İkinci önemli şey ise uyku konusudur. Operasyon öncesi gece en az 8 saat veya üstü bir uyku dönemi geçirmelidir. Giydiğiniz kıyafetlerde yine oldukça önem taşır. Öyle kıyafetler getirmelisiniz ki operasyon sonucunda giyip çıkartırken kafa bölgesinden çıkartılmamalıdır. Önden ilikli bir gömlek vs. giyebilirsiniz. Bu vb önlemleri dikkatlice yapmanız gerekir. Operasyon günü geldiğinde sabah sağlam bir  kahvaltı edebilirsiniz. Ama bu operasyon saati ile ilgili bir durum olduğundan hekiminize danışmanız gerekir. Sonra saçlarınızı iyice temizleyip yani yıkayıp saç ekim merkezine gidebilirsiniz. Orada birkaç işlemden sonra ameliyathaneye alınırsınız ve büyük olay başlamış olur. İşlem 4-6 saat civarı sürebilir. Üçüncü olarakta işlem bittikten sonra sizin için asıl önemli dönemler başlamış olur. Bu zaman diliminde yapmanız gereken şeyler olacaktır. Misal olarak ilk 3 gün saçınızı yıkmamalısınız. Üçüncü günden itibarek yıkaya başlayarak 10 gün boyunca özel bir şekilde günde bir kere yıkamalısınız. Daha sonraları bu sayı iki ye kadar yükseltilebilir. Saç ekim işlerinde düzen ve istikrar çok önemlidir. Bu konuda asla taviz vermemelisiniz. Mademki böylesine büyük bir olaya kalkışıyorsunuz sonuçlarını da iyi değerlendirmelisiniz. Genel olarak işlem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler bunlardan ibarettir. Ama bunlardan birini bile yapmamak gerek saç ekimi öncesi olsun gerekse de saç ekimi sonrası olsun ciddi problemler yaratabilir. Sizlerde saç ekimi gibi ciddi ve başarılı bir yöntemi denemeye karar verdiyseniz bu uyarıları dikkatlice okumalı ve ona göre bir yol izlemelisiniz.

 

Operasyon Öncesi  Yapılması  Gerekenler

-Saç ekimi operasyonuna girecek kişilerin yapması ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara uyulmasının, operasyonun sorunsuz geçmesinde ki önemi büyüktür. Dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Saç ekimi operasyonuna girecek kişinin işlem öncesi, dökülme bölgelerini ve donör  alanının  kalitesini tespit etmek için saç tıraşı yapılmadan gelmiş olması gerekir.

-Saç ekimi operasyonu öncesinde ki 3 gün içerisinde herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Eğer düzenli kullanılması gereken bir ilaç söz konusu ise sağlık danışmanlarımızdan bilgi alınıp, uygunluğu değerlendirildikten sonra kullanılmaya devam edilebilir.

-Saç ekimi operasyonu esnasında hemoraji(kanama) yoğunluğunu arttırmamak için, en az 1 hafta öncesinden alkol, aspirin ve yeşil çay tüketimi bırakılmalıdır.

-Operasyon öncesi 24 saat içinde mümkünse sigara içilmemelidir. Eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışılmalıdır. Unutmamalıdır ki sigara iyileşme sürecinizi uzatacaktır.

-Lokal anestezi yapılırken kafa derisinin uyuşmasını geciktireceği için operasyon öncesi 3 gün kahve içilmemelidir.

-Operasyondan önceki 2 hafta içerisinde, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar (heparin ,coumadin v.b.), beta blokerler ve mao inhibitörleri (aurorix v.b.) kullanılmamalıdır. Bu süre içinde eğer bu ilaçlardan alınmış ise sağlık danışmanlarımıza bildirilmelidir.

-Kişinin saç ekimi operasyonuna gelirken tok olması gerekmektedir.

-Kişinin saç ekimi operasyonunda uzun süre yatacak olmasından dolayı rahat edebileceği bir kıyafetle gelmesi, operasyon sonrası saç köklerini korumak amacı ile üstüne gömlek giymesi  önerilir.

-Kişiye duş yaparak gelmesi önerilir.

-Kişi gelirken saçına herhangi bir kozmetik ürün sürmemelidir.

-Operasyon sonrası 6 saat araç kullanılmaması önerilir. Bu yüzden kişi yalnız gelmemeye özen göstermelidir.

 

 

Operasyon Aşaması

Saç ekimi operasyonunun başlangıcından bitimine kadar tüm aşamaları şu şekilde ele alabiliriz:

-Saç ekimi operasyonuna  girecek kişiye ilk olarak, operasyon hakkında bilgi içeren onam formu verilir. Kişi, formu okuyup ve imzaladıktan sonra operasyon öncesi hazırlıklara başlanır.

-Kişinin saç yapısı, donör alanının kalitesi, ekim bölgesi değerlendirilir. Mevcut kriterlere göre greft(saç kökü demeti) sayısı belirlenir ve operasyon formuna yazılır.

-Kişinin saç ekimi operasyonu öncesi hali arşivlenmek üzere, çeşitli açılardan fotoğrafları çekilir.

-Üst tarafındaki kıyafetleri çıkarılır, operasyon önlüğü ve terlik giydirilir.

-Kişinin bulaşıcı hastalıkları sorgulanır. Bunun için operasyon öncesi damar yolu açılır ve 2 tüp kan alınır. Alınan ilk tüpten Hepatit C(HCV), Hepatit B(HbsAg) ve AIDS(HIV) testleri bakılır. Diğer tüp ise operasyon esnasında alınan greftlerin beslenerek canlı kalabilmeleri için özel işlemlerden geçirilerek kullanılır.

-Test sonuçları beklenirken tansiyon ve kan şekerine bakılır.

-Test sonuçlarında Hepatit C(HCV) ve AIDS(HIV) tespit edilirse saç ekimi operasyonu iptal edilir. Hepatit B(HbsAg) varlığında ise gerekli koruyucu önlemler alınıp operasyona devam edilir.

-Test sonuçlarına bakıldıktan sonra hasta tıraş işlemine girer ve var olan saçları kesilir.

Bu aşamadan sonra cerrahi girişimlere başlanacaktır.

-Kişi yüz üstü yatırılır. Yapılacak ilk işlem donör alanının tespiti ve lokal anestezidir.

-Donör alanı yani alım bölgesi, iki kulak arkası, ense bölgesinden çizilir. Çizim bittikten sonra saç kök(greft)leri alınırken herhangi bir acı duyulmaması için kişinin donör alanı lokal anestezi ile uyuşturulur.

-Lokal anesteziden sonra alım işlemi başlar.

Saç kökleri yani greftler, mikro motor adı verilen cihaza bağlı piasemen ucundaki döner punch ile alınır. Punch, uçlu kalem gibi numaraları olan, piasemen ucundaki  ufak metal parçadır. Piasemen ucunda dönme hareketi yapar. Uzman alımcı tarafından uygun açıyla, derinin üstündeki kılı içine alır ve saç kökü çevresindeki dokuyu çıkartır. Bu işlem alımcı tarafından ufak vuruşlarla,  hızlı bir şekilde gerçekleşir. Daha sonra saç kökleri penset yardımıyla kafa derisinden çekilir ve çıkarılır.

-Alım işlemi sırasında ekipteki diğer kişiler alınan greftleri  ayıklar, seçer  ve gazlı bez üzerine dizerek greft sayısını belirlerler. Ekime uygun hale getirirler. Alım ve dizim esnasında greftler, operasyon öncesinde alınan tüp içindeki kişinin kendi kanıyla hazırlanan serum içinde bekleyerek canlılıklarını korurlar.

-Alım işlemi bittikten sonra hasta sırt üstü çevirilir ve kanal açma işlemi başlar.

Kanal aşaması, kısaca alınan greftlerin kafa derisinde yerleşecekleri gözenekleri açma işlemidir. Bu işlem oldukça deneyim ve bilgi gerektiren, operasyonun en önemli aşamasıdır. Ekilecek saçların sıklığı, yönleri ve doğallığı bu aşamada belirlenir.

Uzman kanalcı tarafından kişinin yüz kaslarına ve anatomisine bakılır. En uygun ön hat çizilir, kişinin onayına sunulur. Tespit edilen ekim alanı kişiye anlatılır. Hastanın istekleri değerlendirilir, planlama yapılır ve işleme geçilir.

-Kanal açma aşamasından önce ekim bölgesi için lokal anestezi yapılır.

-Lokal anestezi sonrası uzman kanalcı tarafından saç gözenekleri açılmaya başlanır. Kanallar ‘’slit’’ adı verilen oldukça keskin bir aletle açılır. Slit boyu greft kalınlığına göre ayarlanır. Alınan greftlerin dizim sonrası sayısına göre kanal açılır.

-Kanal işlemi sonrası kişiye yemek ikram edilir,  kısa bir mola verilir.

-Son işlem olan ekim aşamasına başlanır.

-Uzman ekimciler, açılan saç gözeneklerine uygun açıyla greftleri tek tek yerleştirir. Ekim işlemi esnasında kişinin kolunda bulunan damar yolundan, içerisinde çeşitli ilaçlar bulunan serum takılır.  Greft sayısı kadar açılan kanallara saç kökleri yerleştirildikten sonra alım bölgesinin pansumanı yapılır. Ekim bölgesi açık bırakılır.

-Kişi operasyon koltuğundan kaldırılır. Operasyon önlüğü çıkarılır ve kıyafetleri giydirilir.

-Kişinin saç ekimi operasyonu sonrası hali arşivlenmek üzere, çeşitli açılardan fotoğrafları çekilir.

-Operasyon bitiminde kişiye özel dosya hazırlanır. Bu dosya içerisinde bilgi belgesi, tahsilat makbuzu, reçete ve operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar yer alır.

-Saç ekimi sonrası süreç ile ilgili bilgiler aktarılır. Kişinin istekleri değerlendirilir. Tüm konularda aydınlatılır.

-Kişiye yastık,şapka ve dosyası verildikten sonra operasyon merkezinde işlemleri tamamlanır ve kişi normal hayatına döner.